АБВ предлага мащабна административно-териториална реформа в следствие на обезлюдяването
Агенция КРОСС - 16 Юли 19:36
/КРОСС/ България се нуждае от цялостна административно-териториална реформа, която да намали раздуването на държавния апарат и да отговори на драматичното обезлюдяване на цели региони. Тази позиция представиха председателят на ПП АБВ Румен Петков и заместник-председателят на партията Петър Първанов по време на пресконференция в Перник.
Петър Първанов подчерта, че в България има общини с изключително малко население, докато други общини са нараснали значително. По думите му държавата се нуждае от промяна както в административното си деление, така и в организацията на изнесените структури на министерствата.
«Във всичките 28 области почти всяко министерство има свое представителство. Това утежнява администрацията, а след това всички се питаме защо броят на служителите се увеличава, докато работещите хора намаляват“, заяви Първанов.
Румен Петков постави под въпрос сегашната структура от 28 области, множество областни управители, заместник областни управители, главни секретари и регионални представителства на държавната администрация.
«Ако бъде направен сериозен анализ, съм убеден, че България няма нужда от повече от четири или пет области. Сегашната система не улеснява решаването на проблемите, а утежнява административните процеси“, заяви Петков.
Той подчерта, че критиката не е насочена към служителите в администрацията, а към липсата на последователна държавна политика и ефективна управленска структура.
От АБВ посочиха, че реформата трябва да обхване и общините, част от които вече са почти обезлюдени, докато други са нараснали значително и имат коренно различни потребности.
По време на пресконференцията бяха представени тревожни данни, според които в около 500 български села живеят до десет души, а близо 160 населени места вече са без нито един жител.
«Обезлюдяването добива катастрофални размери. Младите хора няма да останат в дадено населено място, ако няма здравна грижа, аптека, транспортна връзка, образование и нормални условия за живот“, подчерта Румен Петков.
АБВ настоява демографската политика да бъде свързана с развитието на здравеопазването, образованието, транспорта, икономиката и достъпа до основни обществени услуги. Според партията отделните мерки без обща стратегия няма да спрат разпадането на малките населени места и задълбочаването на регионалните неравенства.
Специален акцент беше поставен и върху кризата във възпитанието и образованието. От АБВ заявиха, че училището не трябва само да предава знания, а да формира култура, отговорност и отношение към обществото.
«Възпитанието започва в семейството, продължава в училището и се формира от средата, която създаваме. Не можем да решаваме проблемите единствено с по-високи наказания, когато не работим върху причините“, заяви Петков.
Той свърза липсата на последователна възпитателна политика с разпространението на наркотиците сред младите хора, агресията и жертвите по пътищата.
«Проблемът не е само в мантинелите. Проблемът е в нас - в това как възпитаваме, каква среда създаваме и каква лична отговорност изграждаме“, подчерта председателят на АБВ.
Предложенията за административно-териториална реформа, демографска политика и промени в образованието ще бъдат част от основните политически документи, които АБВ ще представи на предстоящия си конгрес на 27 септември.

ПРЕСЦЕНТЪР НА ПП АБВ

У нас / Политика


ОЩЕ НОВИНИ 

Надежда Йорданова: Правителството изолира България от важните решения, които се вземат в Европа
Агенция КРОСС - 24 Август 14:24
У нас / Политика
 
Бойко Борисов: Има време за президентските избори, първо трябва да „рефрешнем“ ГЕРБ
Агенция КРОСС - 24 Август 14:09
У нас / Политика
 
Георги Димов - кандидат за Президент
Агенция КРОСС - 24 Август 12:01
У нас / Политика
 
ВМРО Младежи: Прагът за регистрация по ДДС да стане поне 85 000 евро в рамките на бюджет 2027 г.
Агенция КРОСС - 23 Август 10:18
У нас / Политика
 
Радан Кънев: Нашите симпатизанти очакват Андрей Гюров да бъде кандидат за президент
Агенция КРОСС - 23 Август 09:32
У нас / Политика
 
Ивайло Мирчев: „Коалицията на желаещите“ се събира отново, България няма да бъде там
Агенция КРОСС - 22 Август 10:48
У нас / Политика
 
търси в новини


ПОСЛЕДНИ НОВИНИ В картинки
22:07 Агенция КРОСС   Технологии / Други
ЕНЕРГО-ПРО въведе в експлоатация нова фотоволтаична централа край Полско Косово
21:51 Агенция КРОСС   Развлечения / Култура
Позиция на министъра на културата Евтим Милошев във връзка с разпространен в социалните мрежи и медиите видеоклип, заснет пред п
21:36 Агенция КРОСС   У нас / Общество
Столична община променя маршрутите на градския транспорт в „Кремиковци“ с пускането на новото метро
20:51 Агенция КРОСС   У нас / Общество
Организация на движението по бул. ''Владимир Вазов'' и ул. ''Ген. Инзов''
19:53 Агенция КРОСС   У нас / Общество
Опасно каране на електрически тротинетки: Между 30% и 50% от пострадалите са счерепно-мозъчни травми
19:36 Агенция КРОСС   У нас / Общество
Министърът на отбраната Димитър Стоянов: Новите способности на армията започват с хората и доброто военно образование
19:21 Агенция КРОСС   У нас / Общество
Министър Абровски: Амбицията ни е да изплатим 30% авансово обвързаната подкрепа още в началото на есента
19:06 Агенция КРОСС   У нас / Общество
Сметната палата публикува ежегодните декларации за имущество и интереси
18:56 Агенция КРОСС   У нас / Политика
Становище на Института за пътна безопасност oтносно Политиката за пътна безопасност в управленската програма на „Прогресивна Бъл
18:49 Агенция КРОСС   У нас / Общество
Асоциацията на прокурорите в България за промените в НПК: Ефективността и справедливостта са на една страна

АРХИВ НА ЗАГЛАВИЯТА
« « август 2026  
П В С Ч П С Н
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

за реклама | обратна връзка | потребителско споразумение | добави сайт | какво ново | Мобилна версия Copyright © 2016 Dir.bg. All rights reserved.