Има ли екологична катастрофа в Пясъчево
Агенция КРОСС - 22 Март 13:49
/КРОСС/ Значителни превишения на нормите на нефтопродукти в почвата около жп релсите до симеоновградското село Пясъчево, където на 15 август миналата година влак, превозващ цистерни с гориво дерайлира и се запали, са установили при проверки РИОСВ- Хасково.
7 месеца по-късно, на мястото на катастрофата все още мирише на дизел.
“За съжаление всички сме наясно какво се случи преди 7 месеца. Тъй като самият инцидент попада под разпоредбите на закона за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети, ние като регионална инспекция направихме предписание на превозвача“, заяви инж. Тонка Атанасова, директор на Регионалната инспекция на околната среда.
Два пъти са взимани проби от около жп линията. “В началото от шестте пункта, четири бяха с доста високи стойности на превишение, след което направихме второ предписание, в което да бъде разширен този периметър. От останалите шест пункта нямаме превишение, останаха тези четири, които са с доста висока концентрация“, коментира още Атанасова.
Най-голямата концентрация е 5,248 микрограма на килограм при норма 300. Говорим изцяло за нефтопродукти, замърсяване на почвата с нефтопродукти, която концентрация е доста висока и е над допустимата норма.
Превозвачът е предложил методика, с която може да бъде почистена почвата на място, без да бъде премахнат почвения слой, т.е. да се вкарат определени биоогранизми в почвата.
Все още не сме наясно каква е причината са се случи този инцидент, заяви Атанасова. Почистването ще започне на пролет. А близо години трябва да продължи този процес.

У нас / Общество


ОЩЕ НОВИНИ 

Задържаха шофьор, блъснал полицай по време на проверка край Белица
Агенция КРОСС - 29 Март 12:38
У нас / Общество
 
„Великденски обяд“ за самотни възрастни
Агенция КРОСС - 29 Март 12:30
У нас / Общество
 
Хасан Адемов: Социалната система често е била използвана за контролиран вот
Агенция КРОСС - 29 Март 12:00
У нас / Общество
 
48-годишен мъж почина след сбиване в Слънчев бряг
Агенция КРОСС - 29 Март 11:20
У нас / Общество
 
Андрей Янкулов: Няма правен хаос около казуса с Андрей Гюров, спекулациите са политически
Агенция КРОСС - 29 Март 11:00
У нас / Общество
 
Андрей Гюров: В свят, изпълнен с предизвикателства, членството ни в НАТО е най-сериозната гаранция за националната ни сигурност
Агенция КРОСС - 29 Март 10:00
У нас / Общество
 
търси в новини


ПОСЛЕДНИ НОВИНИ В картинки
22:31 Агенция КРОСС   У нас / Политика
Борисов за ареста си: Европрокуратурата днес им удари поредния звучен шамар
22:00 Economynews   Икономика / Бизнес
Парламентът прие окончателно второто удължаване на бюджета
21:59 Агенция КРОСС   У нас / Общество
Пролетно почистване в София на 28 и 29 март
21:31 Агенция КРОСС   У нас / Политика
„Възраждане“ отново в защита на въглищната енергетика
21:09 Агенция КРОСС   У нас / Политика
Станислав Анастасов: Няма да позволим изборите да бъдат откраднати от “Петрохан-ПП-ДБ” и КОЙ
20:03 Агенция КРОСС   У нас / Политика
Президентът Йотова: Реформата в здравеопазването ще бъде успешна, когато в нейния център са и лекарят, и пациентът
19:07 Агенция КРОСС   У нас / Общество
63-годишен влиза в затвора за блудство с деца на 4 и 7 години
18:43 Агенция КРОСС   У нас / Общество
Отварят офертите за събиране на боклука в столични райони
18:23 Агенция КРОСС   У нас / Политика
Крум Зарков пред КТ “Подкрепа“: Достъпните жилища са в центъра на социалната ни политика
18:08 Economynews   Икономика / Бизнес
€36 млрд. излишък при търговията с транспортни услуги

АРХИВ НА ЗАГЛАВИЯТА
« « март 2026  
П В С Ч П С Н
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

за реклама | обратна връзка | потребителско споразумение | добави сайт | какво ново | Мобилна версия Copyright © 2016 Dir.bg. All rights reserved.